17 Views

Refluks

Często nawet najsmaczniejszy posiłek kończy się tak, że w gardle pali żywym ogniem? To objaw, który sugeruje, że masz refluks. Co to jest? Między przełykiem a żołądkiem usytuowany jest mięsień nazwany dolnym zwieraczem przełyku; gdy połykasz on się rozkurcza i porcja pokarmu może przedostać się do żołądka, a następnie szybko się kurczy, żeby pożywienie nie cofało się do przełyku wraz z sokiem żołądkowym. Czasami, gdy ten mięsień zbyt słabo się kurczy mamy właśnie refluks żołądkowo-przełykowy. Objawy refluksu są przykre: zgaga, pieczenie za mostkiem, odbijania o kwaśnym smaku a nawet ból w górnej części brzucha. Czasami mogą wystąpić nie całkiem charakterystyczne dla tej dolegliwości objawy takie jak chrypka, wrażenie, że coś utknęło w gardle, a nawet ból w klatce piersiowej przypominający taki ból jak przy zawale serca?
Refluks żołądkowo- przełykowy występuje częściej u osób a nadwagą, cukrzycą albo z zaburzeniami hormonalnymi a także po zażywaniu niektórych leków.
Lekarze doradzają zmianę sposobu odżywiani na taki, aby posiłki były mniejsze objętościowo a częściej spożywane. W razie przypadłości można zażyć środki zobojętniające sok żołądkowy; warto częściej sięgać także po produkty takie jak: kasze jaglaną, maślankę, sucharki mleko sojowe, migdały, siemię lniane?

Ciekawe artykuły tematyczne online o modzie:

About the author:
Has 655 Articles

RELATED ARTICLES

Back to Top