15 Views

Rodzaje pulsoksymetrów

Rodzaje pulsoksymetrów
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Niewydolność oddechowa to bardzo poważna sprawa i niejednokrotnie zagraża życiu cierpiącej na nią osoby. Z pomocą przychodzi nieinwazyjna metoda mierzenia saturacji i tętna – pulsoksymetria i stosowane w niej urządzenie – pulsoksymetr.

Wyróżniamy kilka rodzaju pulsoksymetrów w zależności od ich budowy. Dostępne są pulsoksymetry stosowane na palec, na nadgarstek, na rękę. Są także specjalne urządzenia służące do pomiaru nasycenia krwi tlenem u dzieci. Pulsoksymetr napalcowy to wyłącznie nakładka na palec z wyświetlaczem. Z pewnością jego zaletą jest to, że można go łatwo wszędzie ze sobą zabrać. Pulsoksymetr nadgarstkowy składa się z urządzenia z wyświetlaczem zamontowanego na taśmie mocowanej na nadgarstku oraz z nakładki na palec. Pulsoksymetr ręczny składa się z urządzenia, które można postawić na stole i z nakładki na palec. Pulsoksymetr pediatryczny został tak zaprojektowany, aby łatwo można było dokonywać pomiarów u dzieci po włożeniu palca do odpowiedniego wielkościowo urządzenia.

Pulsoksymetr dla noworodka to urządzenie, którego nakładka dostosowana jest do rozmiaru maleńkich rączek dziecka które nie ukończyło 1 roku życia. Pulsoksymetr może być także stacjonarny – stosowany jest w ośrodkach zdrowia i szpitalach. Bardziej zaawansowane pulsometry dają możliwość podłączenia do drukarki lub wysyłania danych do komputera, gdzie mogą one zostać poddane analizie.

Wszystkie pulsoksymetry to przykłady zastosowania techniki dla dobra jednostki. To wspaniałe urządzenia, dzięki zastosowaniu których ratowanie ludzkiego życia jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Ciekawe artykuły tematyczne online o modzie:

About the author:
Has 543 Articles

RELATED ARTICLES

Back to Top