15 Views

Bezdech senny

Do schorzeń, które bardzo trudno wykryć zaliczyć trzeba niewątpliwie bezdech podczas snu. Polega on na tym, że występują podczas snu okresy, podczas których powietrze ma utrudniony dopływ do płuc lub nie dopływa wcale. Aby taka przypadłość mogła zostać uznana za bezdech senny, muszą one trwać minimum 10 sekund.
Przyczyny bezdechu to zazwyczaj nieprawidłowa budowa dróg oddechowych lub występowanie przeszkód, np. polipów. Przyczyną mogą być też natury neurologicznej. Na występowanie bezdechów sennych ma wpływ także nadwaga, nieprawidłowa dieta oraz nałogi.
Bezdech towarzyszy też często chrapaniu. Gdy chrapanie jest intensywne, a dodatkowo jest nagle przerywane i wznawiane, należy koniecznie zbadać się na okoliczność występowania bezdechów sennych.
Nieleczony bezdech senny jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia, sprzyjając zawałom, udarom i powodując nadciśnienie tętnicze. Leczenie bezdechu sennego jest możliwe, najczęściej poprzez stosowanie protez, które wtłaczają dodatkowe ilości powietrza do płuc osoby chorej. W Skrajnych przypadkach stosuje się zabiegi operacyjne.

Ciekawe artykuły tematyczne online o modzie:

About the author:
Has 655 Articles

RELATED ARTICLES

Back to Top