2 Views

Oszczędzający tracą? Kontrowersje wokół Roberta Kiyosakiego

Robert Kiyosaki to bardzo kontrowersyjna postać. Wielu zarzuca mu, że żyje z pisania książek o inwestowaniu, wolności finansowej, ale tak naprawdę nic nie osiągnął. Niektórzy argumentują, że właśnie dzięki tym książkom pokazał, że jest dobrym biznesmenem, poza tym prowadzi także inne interesy i nie jest to żadna tajemnica. Jak by się nie patrzeć na Roberta Kiyosakiego, trzeba przyznać, że bezwzględnie odniósł sukces finansowy.

Słynie on również z tego, że wygłasza często kontrowersyjne opinie na tematy finansowe, które burzą dotychczasowy porządek w myśleniu wielu ludzi. Jedną z nich jest teza, że jakoby ludzie, którzy oszczędzają (np. na rachunkach oszczędnościowych, lokatach itp. produktach) tracą swoje pieniądze.

ZOBACZ: Wywiad z rentierem Miłoszem Zającem

Dużo lepszym rozwiązaniem, zdaniem Kiyosakiego, byłyby inwestycje, chociażby w fundusze akcyjne. Na początek zapoznaj się jednak z materiałem (sprzed kilku lat, być może już go widziałeś), w którym sam Robert tłumaczy, na czym polega jego tok rozumowania.

Trochę dziwią te słowa Kiyosakiego i moim zdaniem trochę odbiegają od pojęcia wolności finansowej. Zdecydowanie za mało tutaj bezpieczeństwa. Nie mówiąc już o braku funduszu awaryjnego. Oczywiście na funduszach akcyjnych czy na samych akcjach można zarobić dużo więcej, ale czy tak naprawdę można być pewnym, że się odzyska zainwestowany kapitał i to z pokaźną nawiązką? Chyba nie.

ZOBACZ: W co zainwestować milion złotych

Moim zdaniem Kiyosakiemu chodziło raczej o to, że nie warto inwestować w typowe lokaty, które dzisiaj przegrywają niejednokrotnie walkę z inflacją. Dużo lepszym rozwiązaniem są inwestycje z wyższą stopą zwrotu jak chociażby zakup funduszy akcyjnych czy stosunkowo popularnego ostatnio ETF-y na WIG 20.

Oczywiście ta droga wydaje się najbardziej słuszna, ale sądzę, że posiadanie fundusz awaryjnego na minimum 3 miesiące życia, powinno być obowiązkowe (oczywiście mam na myśli nasze własne działanie, a nie regulacje prawne).

ZOBACZ: 8 sposobów jak zostać bogatym

Drugą istotną kwestią jest dywersyfikacja portfela. Sądzę, iż powinny się tutaj znaleźć zarówno instrumenty bezpieczne jak np. lokaty, a dodatkowo także, można zainteresować się także bardziej ryzykownymi inwestycjami, zwłaszcza, jeżeli ktoś jest młody (należy pamiętać o zasadzie, że im jesteśmy starsi, tym inwestycje powinny być bardziej bezpieczne).

A Ty co sądzisz o stwierdzeniu Kiyosakiego? Czy warto oszczędzać na lokatach itp.? Zachęcam do komentowania!

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, to chciałbym Cię czytelniku zaprosić do odwiedzin moich profili w serwisach społecznościowych:

Ciekawe artykuły tematyczne online o modzie:

About the author:
Has 655 Articles

RELATED ARTICLES

Back to Top