96 Views

Naturoterapia w XXI w.

Naturoterapia w XXI w.

Pawle jesteś trenerem i terapeutą metody opartej na całościowym podejściu do człowieka oraz posiadasz na temat naturoterapii. Czy mógłbyś opisać na czym polega naturoterapia?

Pod tym pojęciem kryje się wiele rodzajów nieinwazyjnych terapii i praktyk, opartych o środki pochodzenia naturalnego (nie syntetycznego, chemicznego). Naturoterapeuci w dużej mierze skupiają się na działaniu pro-zdrowotnym, to znaczy zajmują się profilaktyką. Interesuje ich to, w jaki sposób oddziaływać na organizm, aby on sam, własnymi siłami zwalczył chorobę i wszelkie dolegliwości.

Dlaczego zajmujesz się taką niekonwencjonalną metodą, kiedy dziś medycyna ma tyle rozwiązań zdrowotnych?

W ten naturalny sposób możemy zadbać o harmonię ciała i umysłu. Dbamy o zdrowie, o dobrą kondycję układu odpornościowego, by zapobiec powstawaniu chorób. Jeżeli ktoś już ma uszczerbek na zdrowiu, to staram się dotrzeć do problemu który go spowodował, do pierwotnej przyczyny niedomagania. Samo usunięcie skutków objawów choroby nie oznacza, że organizm został wyleczony, bo to postępowanie które zazwyczaj tylko na chwilę daje ulgę. Naturalne sposoby są proste w zastosowaniu i niedrogie.

Rozumiem, że gdy przychodzi do Ciebie klient, to przeprowadzasz z nim wywiad, dochodzisz do przyczyn choroby. Podaj namiastkę tego jak to wykonujesz?

Kłopoty zdrowotne, to zwykle wynik jakiejś poważniejszej dysharmonii w życiu. Często pierwotna przyczyna złego stanu zdrowia tkwi w psychice, wewnętrznych napięciach, stylu życia, fatalnym otoczeniu, odżywianiu się, wyniszczającej pracy oraz wielu innych czynnikach. Każdy człowiek to inna historia, którą trzeba zrozumieć i odnaleźć w niej „punkty krytyczne”. Na przykład jeśli ktoś przychodzi z przewlekłymi migrenami, przyglądam się jego miejscu zamieszkania, relacjom z otoczeniem, diecie a nawet stanowi uzębienia (psujące się zęby mogą być również przyczyną migren). Wypytuję o to, na czym dana osoba sypia i jakiej poduszki używa (odkręgosłupowe bóle głowy) itd. Po znalezieniu słabych punktów ustalamy indywidualny tok postępowania.

Z jakimi rozwiązaniami możemy się spotkać w ramach naturoterapii?

Ustalenie właściwej diety, zabiegi akupresury, akupunktury, ziołolecznictwo, kręgarstwo itd.

Czy, aby korzystać z zabiegów zawsze potrzebujemy pomocy specjalisty?

Warto korzystać z pomocy osób wyspecjalizowanych w danej dziedzinie. W naturoterapii również występuje wąska specjalizacja. Jestem naturoterapeutą ogólnym, który pomaga ustalić przyczyny niedomagań. Moją specjalnością jest analiza holistyczna człowieka, oraz pomaganie w problemach natury emocjonalnej i mentalnej (czyli „praca z głową”). Współpracuję również z kręgarzem, dietetykiem, zielarzem itd. W razie potrzeby odsyłam potrzebującą osobę do specjalisty w danej dziedzinie. Czasami zdarza się również, że sugeruję wykonanie jakichś badań, lub udanie się do lekarza medycyny konwencjonalnej. Świadomy naturoterapeuta powinien współpracować z medycyną klasyczną, a nie z nią konkurować. Bywają bowiem sytuacje, kiedy na naturoterapię jest już zwyczajnie zbyt późno i potrzebna jest np. interwencja chirurgiczna. Tu potrzebny jest otwarty umysł i duża dawka pokory.

Czy jest coś co mógłbyś polecić dla zabieganego i zestresowanego „Kowalskiego” na co dzień ?

Na samym początku najważniejsze jest zatrzymanie się choć na chwilę, w tym pędzie codziennego życia i zadanie sobie podstawowych pytań. Czy dobrze mi się żyje? Czy wygodnie czuję się w swoim ciele? Czy to co robię zawodowo, sprawia mi radość? Jakie są motywy mojego działania? A jeśli odpowiedzi będą niepokojące, to zdecydowanie należy zacząć działać w kierunku powrotu do wewnętrznej i zewnętrznej harmonii. Można wtedy umówić się np. ze mną, na bezpłatną konsultację. Jestem między innymi po to, aby pomagać rozwiązywać wszelakie ludzkie problemy. Nie tylko te natury zdrowotnej.

Ciekawe artykuły tematyczne online o modzie:

About the author:
Has 229 Articles

RELATED ARTICLES

Back to Top