175 Views

Olejki eteryczne – jak wybrać te najlepsze

Olejki eteryczne – jak wybrać te najlepsze

Na rynku istnieje wiele olejków, które nazywają się „olejki naturalne”. Co takie olejki mają wspólnego z prawdziwymi olejkami eterycznymi? Jakie właściwości posiadają olejki eteryczne?Jak rozpoznać olejek o bardzo wysokiej jakości? Czym się kierować, aby wybrać olejek dla siebie, który będzie działać leczniczo..?

 

Rozwój wiedzy i nauki spowodował, że coraz bardziej oddalamy się od natury i częściej sięgamy po syntetyki. Dużo szybciej jest łyknąć tabletkę niż zbierać zioła, przetwarzać je, przechowywać i zaparzać. Jest to zrozumiałe, dziś liczy się każda minuta! Jednak to właśnie naturalne składniki są dla naszego organizmu najodpowiedniejsze. W procesie ewolucji przystosowaliśmy się i leki pochodzące z natury nie szkodzą nam, w przeciwieństwie do stosunkowo nowych substancji pochodzących z laboratoriów. Warto więc wrócić do korzeni. Dziś lecznicze substancje pochodzenia roślinnego są dogłębnie badane. Kiedyś nie potrafiono wyjaśnić ich działania, ale dziś wiemy, że to nie ,,magia”, a prawdziwa moc sprawcza wielu substancji powoduje, że na przykład olejki eteryczne faktycznie działają!

Zawsze powinniśmy sięgać po produkty najwyższej jakości, w końcu chodzi tu o zdrowie nasze i naszych najbliższych. Przemysł niestety i w tej dziedzinie szuka zysku. Wdrażając bardziej efektywne metody pozyskiwania surowców, kusząc konsumentów tańszymi produktami o podobnych nazwach. Należy zachować czujność, bo takie działanie często zanieczyszcza surowiec, powodując jego niższą jakość, słabsze działanie i ryzyko występowania alergii. Okazuje się jednak, że nawet sama natura nie jest jednoznaczna. Na jakość olejków w roślinach wpływa miejsce występowania rośliny, nasłonecznienie, rodzaj gleby, sposób ekstrakcji czy przechowywanie pozyskanego olejku. Również istnieją duże różnice w działaniu olejków wśród podgatunków tej samej rośliny. Dla przykładu lawenda: po skrzyżowaniu lawendy lekarskiej wąskolistnej z lawendą szerokolistną otrzymuje się olejek lawandynowy (Lavandula hybrida), który nie posiada właściwości olejku z prawdziwej lawendy. Zatem jak rozpoznać dobry olejek eteryczny?
Czy trzeba czytać etykiety?

W XVIII wieku Karol Linneusz, słynny botanik, opracował nową i uniwersalną, stosowaną do dnia dzisiejszego klasyfikację roślin. Polega ona na stosowaniu podwójnej nazwy łacińskiej (dla przykładu: Rodzaj gatunek). Gdy w nazwie dostrzeżemy ,,x” oznacza to, że roślina jest mieszańcem (hybrydą). Warto przetłumaczyć sobie nazwy przed zakupem, by uniknąć nieporozumień. Dokładne czytanie etykiet jest jedyną, choć niestety niewystarczającą, gwarancją kupna olejku, którego poszukujemy. Szukając olejku działającego na przyczynę warto zasięgnąć jak najszerszej informacji o biochemii surowca. Należy zwrócić uwagę na taki termin jak substancja czynna rośliny. Bowiem to właśnie ta substancja ma bezpośrednie działanie.
Biochemia roślin i olejków eterycznych

Surowce roślinne poddawane są szeregowi badań laboratoryjnych, by dogłębnie poznać ich skład chemiczny. Stąd termin ,,chemiotyp”, który dotyczy precyzyjnie określonego gatunku roślin, którego skład chemiczny może być zmienny. Dla przykładu: tymianek (Thymus vulgaris) ma co najmniej siedem chemiotypów: tymol, karwakrol, linalol, tujonol, geraniol, octan terpenylowy i alfa terpineol. W związku z tym tymianek z tymolem ma inne właściwości niż tymianek z linalolem. To ważna informacja, gdy poszukujemy olejku o konkretnym działaniu terapeutycznym. butterfly-169924__180Należy również brać pod uwagę informacje o toksyczności niektórych chemiotypów. Nie należy też pomijać innych cząsteczek obecnych w olejkach eterycznych, które są zmodyfikowane przez biotyp, albo co gorsza sztuczne substancje (nawozy, chemiczne środki ochrony roślin, zanieczyszczenia). Korzystając z olejków eterycznych musimy pamiętać, że mogą nam pomóc, ale mogą też zaszkodzić. Z tych względów należy starannie wybierać olejki eteryczne spośród oferty serwowanej nam przez producentów.
Jak czytać etykiety?

,,Czysty i naturalny”

Oznacza, że olejek eteryczny w opakowaniu jest pozyskany z rośliny opisanej na opakowaniu. Nie dodano żadnych innych olejków czy substancji. Ta informacja nie jest wystarczająca, bo nie dostarcza żadnych dodatkowych i istotnych treści. Niestety, warto też wystrzegać się zaopatrywania w ,,naturalny” olejek z niepewnych źródeł, bo może on nie mieć nic wspólnego z prawdziwym olejkiem.

Skrót ,,HECT”

Oznacza, że określono chemiotyp w danym olejku eterycznym. Mamy gwarancję, ze destylowana roślina posada certyfikat botaniczny, chemiotyp jest zdefiniowany, a destylacja wysokiej jakości. Skrót ten można rozszerzyć do takiego zdania: ,,Olejek jest w 100% naturalny, nieskażony syntetykami; w 100% czysty, niezmieszany z innymi olejkami eterycznymi, tłuszczami czy alkoholami; w 100% pełny, nieodbarwiony, nienatleniony, nieskażony”.

Skrót ,,HEBBD”

Oznacza ,,Olejek eteryczny zdefiniowany botanicznie i biochemicznie”. Jest równie ważny jak HECT. Jednak te dwa oznaczenia nie gwarantują, że olejki nie zawierają pestycydów!

Logo ,,BIO”, ,,AB” i ,,ORGANIC”

Olejki eteryczne pozyskane z roślin uprawianych ekologicznie (po angielsku ,,ORGANIC”). Nie posiadają substancji pochodzących ze sztucznych nawozów czy chemicznych środków ochrony roślin. Logo ,,AB” jest zarezerwowane dla olejków eterycznych z upraw ekologicznych w krajach Unii Europejskiej. Przede wszystkim należy poszukiwać właśnie tych oznakowań, bo gwarantują najwyższą możliwą jakość olejków.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru olejku eterycznego?

Gatunek botaniczny – powinien być nam znany, a dobór przemyślany.
Część rośliny, z której pozyskano olejek – powinien być typowy dla danego gatunku (korzeń, łodyga, liść czy kwiat).
Biochemia – istotna informacja o chemiotypie.
Geografia – na jakość olejku składają się warunki panujące podczas wzrostu roślin.
Jakość ,,BIO” – najwyższa gwarancja jakości.
Metoda ekstrakcji – mamy pewność, że olejek nie został dodatkowo skażony.

Jak wybrać ten właściwy

Kupuj tylko u sprawdzonego sprzedawcy (apteka, sklep zielarski, wyspecjalizowany sklep internetowy). Opinie i komentarze innych użytkowników mogą być pomocne.
,,Na oko” nie da się odróżnić olejków, dlatego zwróć uwagę na etykiety/ulotki (czy posiadają szczegółowe informacje, o których mowa wcześniej).
Cena jest jakąś sugestią (olejki posiadające wszystkie certyfikaty są dużo droższe niż te bez certyfikatów, to od ciebie zależy jaką jakością chcesz się otaczać). Tańsze olejki mogą być zanieczyszczone, pozyskiwane syntetycznie, albo mieszane z innymi (mogą być stosowane w pracach porządkowych, ale aromaterapia czy dodawanie ich do kosmetyków może ci zaszkodzić).
Zaufaj sobie (jeśli jakiś zapach ci nie odpowiada, nie kupuj tego olejku nawet jeśli ma działać na wszystkie twoje problemy).

Olejki eteryczne nie są magiczne

Jak wykazują badania, olejki eteryczne nie są magiczne, ich skład chemiczny jest szczegółowo rozszyfrowywany, a działanie znane. Coraz częściej przekonujemy się o ich wyjątkowych właściwościach, czy to w codziennej profilaktyce, czy w sytuacjach zaognionych stanów chorobowych. Od dziś wybór odpowiedniego olejku eterycznego będzie łatwiejszy, a już wkrótce zapraszam na poradę dotyczącą stosowania olejków eterycznych.

Ciekawe artykuły tematyczne online o modzie:

About the author:
Has 229 Articles

RELATED ARTICLES

Back to Top