168 Views

Mięta uniwersalne zioło i na ból głowy i na…

Mięta uniwersalne zioło i na ból głowy i na…
Miętowy kompan w podróży. Mięta uniwersalne zioło

Podróże małe i duże przed nami, te codzienne do pracy i te niecodzienne na upragnione dalekie wakacje.

Jak łagodzić przykre objawy wywołane stresem, zmianami klimatu czy ogólną gonitwą?
Jak radzić sobie z bólem głowy?
Czy, aby na pewno w życiu codziennym, jak i na wyjeździe, musimy mieć ze sobą kilkanaście rodzajów leków na każdą dolegliwość?

Otóż okazuje się, że NIE.

Lekiem na wiele schorzeń jest Mięta (Mentha), która naturalnie występuje w Europie, Azji i Afryce. Niektóre gatunki są dość popularne i łatwo można je znaleźć nawet na polskich łąkach. Te najczęściej stosowane w ziołolecznictwie z powodzeniem można nabyć praktycznie w każdym sklepie spożywczym.

Najczęściej stosowaną miętą jest Mięta pieprzowa (Mentha piperita, peppermint). Pozyskuje się z niej i wykorzystuje na szeroką skalę całe ziele, liście oraz olejki eteryczne (zwłaszcza mentol).
Na problemy żołądkowe:

Polecam napar ze świeżej lub suszonej mięty ewentualnie krople żołądkowe zawierające mentol.
Mięta bowiem zwiększa produkcję soków żołądkowych, przyspiesza trawienie pokarmu, reguluje pracę jelit i zapobiega wzdęciom. W domu, w pracy i na wakacjach, zawsze warto mieć w zasięgu ręki miętę pieprzową, bo nie wiadomo kiedy pojawią się problemy żołądkowe. A gdy już pijemy herbatkę z mięty pamiętajmy, by usiąść wygodnie, zamknąć oczy i pomyśleć o rzeczach przyjemnych.

UWAGA! Picie mięty nie jest zalecane dla osób borykających się z nadprodukcją kwasów żołądkowych.

Tło (1) (1024×576)
Na problemy z górnymi drogami oddechowymi:

Działająca klimatyzacja w pracy, samochodzie czy autobusie, nie tylko wysusza naszą śluzówkę, ale również sprzyja występowaniu przeziębień. Gdy pojawią się pierwsze objawy zapalenia gardła, katar czy chrypka warto zastosować olejek miętowy do inhalacji.
Do kubka z gorącą wodą wlać 2-3 krople olejku miętowego. Ostrożnie nachylić się nad parą, a ręcznikiem przykryć głowę i kubek, by inhalacja się powiodła. Powoli wdychać parę nosem, a wydychać ustami. Ten zabieg doskonale oczyszcza, nawilża i odkaża górne drogi oddechowe. Przy okazji wyciszamy się i zapominamy o całym otaczającym nas świecie – to bardzo relaksujące!
Na ból głowy:

Warto stosować olejek miętowy na ból głowy, gdy ten tylko się pojawi. Leczenie za pomocą olejków zwane jest aromaterapią i już w czasach starożytnych było uznawane za skuteczną metodę leczenia bólu migrenowego. Bowiem cząsteczki olejku poprzez nos stymulują mózg do produkcji endorfin – hormonu szczęścia niwelującego ból. Aromaterapię można wykorzystać na kilka sposobów: inhalacja (sposób podania jak wyżej), miejscowo (poprzez umieszczenie kilku kropli olejku na skronie, kark, uszy) czy do masażu (kilka kropel dodać do oliwki do masażu).

UWAGA! Gdy jednak mamy do czynienia z czystym, stężonym olejkiem miętowym nie wolno go umieścić bezpośrednio na skórę (grozi reakcją alergiczną). W takim przypadku można go rozcieńczyć np. z oliwką dla dzieci lub oliwą z oliwek.

Ciekawe artykuły tematyczne online o modzie:

About the author:
Has 229 Articles

RELATED ARTICLES

Back to Top